FGA.1B.310.CLAD62
Mfr.Part #
FGA.1B.310.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
12mm
Current Rating :
2.5A
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert :
310
Number of Positions :
10
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
1b
Silver
HTS Code :
Length :
43mm
ROHS3 Compliant
Datasheets
FGA.1B.310.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.1B.310.CLAD62 Overview
FGA.1B.310.CLAD62 Features
1B series
FGA.1B.310.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FGA.1B.310.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER