FGA.1B.307.CYCD62Z
Mfr.Part #
FGA.1B.307.CYCD62Z
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
12mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
7
Length :
43mm
Termination :
Crimp
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert :
307
Gender :
Male
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.1B.307.CYCD62Z Overview
FGA.1B.307.CYCD62Z Features
1B series
FGA.1B.307.CYCD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGA.1B.307.CYCD62Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER