FGA.1B.307.CLAD62
Mfr.Part #
FGA.1B.307.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
307
Number of Positions :
7
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7A
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Diameter :
12mm
HTS Code :
Length :
43mm
Datasheets
FGA.1B.307.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.1B.307.CLAD62 Overview
FGA.1B.307.CLAD62 Features
1B series
FGA.1B.307.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FGA.1B.307.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER