FGA.1B.306.CYCD62Z
Mfr.Part #
FGA.1B.306.CYCD62Z
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
6
Shell Size - Insert :
306
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
12mm
Length :
43mm
Current Rating :
7A
IP50
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.1B.306.CYCD62Z Overview
FGA.1B.306.CYCD62Z Features
1B series
FGA.1B.306.CYCD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGA.1B.306.CYCD62Z Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER