FGA.1B.305.CLAD62Z
Mfr.Part #
FGA.1B.305.CLAD62Z
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
9A
Series :
1b
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Backshell
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Diameter :
12mm
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert :
305
Number of Positions :
5
Length :
43mm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.1B.305.CLAD62Z Overview
FGA.1B.305.CLAD62Z Features
1B series
FGA.1B.305.CLAD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGA.1B.305.CLAD62Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER