FGA.1B.302.CYCD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGA.1B.302.CYCD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
1b
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome
Termination :
Crimp
Current Rating :
15A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
IP50
Shell Size - Insert :
302
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Style :
Pin
Length :
43mm
Feature :
Backshell
Shell Material :
Brass
Diameter :
12mm
Number of Positions :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.1B.302.CYCD52Z Overview
FGA.1B.302.CYCD52Z Features
1B series
FGA.1B.302.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGA.1B.302.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER