FGA.0B.306.CYCD56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGA.0B.306.CYCD56
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
IP50
Contact Style :
Pin
Length :
36mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Series :
0B
Orientation :
A
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
6
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Current Rating :
2.5A
Shell Size - Insert :
306
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Diameter :
9.5mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
FGA.0B.306.CYCD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.0B.306.CYCD56 Overview
FGA.0B.306.CYCD56 Features
0B series
FGA.0B.306.CYCD56 Applications
There are a lot of LEMO
FGA.0B.306.CYCD56 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER