FGA.0B.303.CYCD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGA.0B.303.CYCD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Diameter :
9.5mm
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
IP50
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
8A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Gender :
Male
Length :
36mm
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
0B
Contact Style :
Pin
Orientation :
A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
3
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
303
Shielding :
Shielded
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.0B.303.CYCD42Z Overview
FGA.0B.303.CYCD42Z Features
0B series
FGA.0B.303.CYCD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGA.0B.303.CYCD42Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER