FG28C0G2A331JNT06
Mfr.Part #
FG28C0G2A331JNT06
Description
CAP CER 330PF 100V C0G RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
330pF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
FG28C0G2A331JNT06
TDK Corporation FG28C0G2A331JNT06
FG 330pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial