FG28C0G1H4R7CNT06
Mfr.Part #
FG28C0G1H4R7CNT06
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G RADIAL
Stock
220
In Stock :
220
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead/Base Style :
Kinked
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Published :
2013
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Capacitance :
4.7pF
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Datasheets
FG28C0G1H4R7CNT06
TDK Corporation FG28C0G1H4R7CNT06
FG 4.7pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial