FG28C0G1H151JNT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG28C0G1H151JNT00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V C0G RADIAL
Stock
598
In Stock :
598
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
150pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2013
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Series :
FG
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
FG28C0G1H151JNT00
TDK Corporation FG28C0G1H151JNT00
FG 150pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial