FG20X7R1E475KNT06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG20X7R1E475KNT06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead/Base Style :
Kinked
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
FG
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
FG20X7R1E475KNT06
TDK Corporation FG20X7R1E475KNT06
FG 4.7μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial