FG20C0G2W223JNT06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG20C0G2W223JNT06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 450V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.022µF
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FG
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Kinked
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
FG20C0G2W223JNT06
TDK Corporation FG20C0G2W223JNT06
FG 0.022μF 450V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial