FG18C0G2A182JNT06
Mfr.Part #
FG18C0G2A182JNT06
Description
CAP CER 1800PF 100V C0G RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
1800pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead/Base Style :
Formed Leads
Pbfree Code :
yes
Mount :
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
FG18C0G2A182JNT06
TDK Corporation FG18C0G2A182JNT06
FG 1800pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial