FFPF40U60STU
Mfr.Part #
FFPF40U60STU
Description
DIODE GEN PURP 600V 40A TO220F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220F-2L
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 600V
Reverse Recovery Time :
110ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.1V @ 40A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Datasheets
FFPF40U60STU
onsemi FFPF40U60STU
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.1V @ 40A -65°C~150°C 20μA @ 600V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
FFPF40U60STU Overview
FFPF40U60STU Features
FFPF40U60STU Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FFPF40U60STU applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB