FFPF14X150STU
Mfr.Part #
FFPF14X150STU
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 14A TO220F
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Recovery Time :
120 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4V @ 14A
Current - Average Rectified (Io) :
14A
Reverse Recovery Time :
120 ns
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
1.5kV
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1500V
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Max Surge Current :
140A
Average Rectified Current :
14A
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Polarity :
Standard
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
TO-220F-2L
Peak Reverse Current :
20μA
Published :
Packaging :
Tube
Output Current :
14A
Reverse Voltage :
1.5kV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1500V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
14A
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Datasheets
FFPF14X150STU
onsemi FFPF14X150STU
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.4V @ 14A -65°C~150°C 20μA @ 1500V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
FFPF14X150STU Overview
Reverse voltages of 1.5kV are reasonable.A rectified current of 14A volts is averaged for this device.This fuse has a current rating of 14A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.140A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 20μA.
FFPF14X150STU Features
an average rectified current of 14A volts
a current rating of 14A
the peak reverse is 20μA
FFPF14X150STU Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FFPF14X150STU applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB