FFPF10UP30STTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFPF10UP30STTU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
10A, 300V, RECTIFIER DIODE
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 10A
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Recovery Time :
45ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300V
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Supplier Device Package :
TO-220F-2L
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 300V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FFPF10UP30STTU
Fairchild Semiconductor FFPF10UP30STTU
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 10A -65°C~150°C 100μA @ 300V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
FFPF10UP30STTU Overview
FFPF10UP30STTU Features
FFPF10UP30STTU Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC
FFPF10UP30STTU applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 20SSOP
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC
    TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO15
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB