FFH75H60S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFH75H60S
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 75A TO247-2
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
750A
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
not_compliant
Element Configuration :
Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
750A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Width :
4.82mm
HTS Code :
Weight :
6.33g
Number of Pins :
2
Diode Type :
Standard
Average Rectified Current :
75A
Reverse Recovery Time :
75 ns
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2V @ 75A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Peak Reverse Current :
100μA
Package / Case :
TO-247-2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
ECCN Code :
EAR99
Application :
HYPER ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
750A
Recovery Time :
40 ns
Number of Phases :
1
Length :
15.87mm
Forward Current :
75A
Mount :
Through Hole
Forward Voltage :
2.2V
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
20.82mm
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Voltage :
600V
Datasheets
FFH75H60S
onsemi FFH75H60S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.2V @ 75A -65°C~175°C 100μA @ 600V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
FFH75H60S Overview
The reverse voltage should be 600V.In this device, there is an average rectified current of 75A volts.Forward current may not exceed 75A.This is the maximum amount of 750A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 100μA.
FFH75H60S Features
an average rectified current of 75A volts
the peak reverse is 100μA
FFH75H60S Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FFH75H60S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB