FFG.2B.316.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFG.2B.316.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
IP50
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
16
Series :
2B
Diameter :
15mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Termination :
Solder Cup
Length :
50mm
Color :
Silver
Current Rating :
6A
Shell Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
G
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
316
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FFG.2B.316.CLAD52Z Overview
FFG.2B.316.CLAD52Z Features
2B series
FFG.2B.316.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FFG.2B.316.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER