FFG.2B.314.CLAD92Z
Mfr.Part #
FFG.2B.314.CLAD92Z
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Series :
2B
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
50mm
Shell Size - Insert :
314
Diameter :
15mm
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Current Rating :
6.5A
Number of Positions :
14
IP50
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FFG.2B.314.CLAD92Z Overview
FFG.2B.314.CLAD92Z Features
2B series
FFG.2B.314.CLAD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FFG.2B.314.CLAD92Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER