FFG.2B.310.CLAD62
Mfr.Part #
FFG.2B.310.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Series :
2B
Current Rating :
8A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Diameter :
15mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
310
Number of Positions :
10
Length :
50mm
1 (Unlimited)
Datasheets
FFG.2B.310.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FFG.2B.310.CLAD62 Overview
FFG.2B.310.CLAD62 Features
2B series
FFG.2B.310.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FFG.2B.310.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER