FFG.0B.307.CLAD56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFG.0B.307.CLAD56
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
G
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
IP50
Shell Finish :
Chrome
Length :
36mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
HTS Code :
Feature :
Backshell
Current Rating :
2.5A
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
7
Contact Style :
Pin
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
307
Gender :
Male
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Diameter :
9.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
0B
Datasheets
FFG.0B.307.CLAD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FFG.0B.307.CLAD56 Overview
FFG.0B.307.CLAD56 Features
0B series
FFG.0B.307.CLAD56 Applications
There are a lot of LEMO
FFG.0B.307.CLAD56 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER