FFG.0B.305.CLAD56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFG.0B.305.CLAD56
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
5
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
9.5mm
Ratings :
IP50
Shell Size - Insert :
305
Series :
0B
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
36mm
Shell Finish :
Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Silver
Current Rating :
6.5A
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Style :
Pin
Mount :
Free Hanging
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FFG.0B.305.CLAD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FFG.0B.305.CLAD56 Overview
FFG.0B.305.CLAD56 Features
0B series
FFG.0B.305.CLAD56 Applications
There are a lot of LEMO
FFG.0B.305.CLAD56 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER