FFE.1S.305.CLAC52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFE.1S.305.CLAC52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
IP54, Water Resistant
Current Rating :
10A
Shielding :
Shielded
Series :
1s
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Color :
Silver
Pbfree Code :
yes
Orientation :
Keyed
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass, Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Number of Positions :
5
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
305
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
7A 10A
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFE.1S.305.CLAC52Z Overview
FFE.1S.305.CLAC52Z Features
1S series
FFE.1S.305.CLAC52Z Applications
There are a lot of LEMO
FFE.1S.305.CLAC52Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER