FFC3B07-30-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFC3B07-30-T
Manufacturer
GCT
Description
30W, 1.0MM FFC CONN, R/A,BOT CON
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Mating Cycles :
20
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Cable End Type :
Tapered
Pitch :
0.039 1.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Solder
Height Above Board :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Housing Color :
Natural
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Digi-Reel®
Contact Finish :
Tin
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Solder Retention
Housing Material :
Thermoplastic
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating (Amps) :
0.4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FFC3B07
Number of Positions :
30
Datasheets
FFC3B07-30-T
GCT FFC3B07-30-T
FFC3B07 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Digi-Reel® 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.4A