FFAF10U170STU
Mfr.Part #
FFAF10U170STU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3PF Variant, 2 Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.7KV 10A TO3PF
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Application :
High Voltage
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1700V
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2V @ 10A
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1.7V
Surface Mount :
No
Output Current-Max :
10A
Case Connection :
Isolated
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Terminal Position :
Single
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Finish :
Tin
Configuration :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
TO-3PF Variant, 2 Leads
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1.7V
Number of Elements :
1
Reverse Recovery Time :
140ns
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
High Reliability
Datasheets
FFAF10U170STU
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.2V @ 10A -65°C~150°C 100μA @ 1.7V 2-Termination Tube TO-3PF Variant, 2 Leads Through Hole
FFAF10U170STU Overview
Using the output current as an example, 10A is the maximum value.
FFAF10U170STU Features
10A is the maximum value
FFAF10U170STU Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC
FFAF10U170STU applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB