FFA40UP20DNTU
Mfr.Part #
FFA40UP20DNTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 200V 20A TO3PN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Tube
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Reverse Recovery Time :
11ns
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device Package :
TO-3P
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
FFA40UP20DNTU
onsemi FFA40UP20DNTU
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C TO-3P-3, SC-65-3 Through Hole
FFA40UP20DNTU Overview
FFA40UP20DNTU Features
FFA40UP20DNTU Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FFA40UP20DNTU applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23