FFA120UP60DNTU
Mfr.Part #
FFA120UP60DNTU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
RECTIFIER DIODE
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
TO-3P
Diode Type :
Standard
Series :
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 μA @ 600 V
Reverse Recovery Time (trr) :
90 ns
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
120A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2 V @ 60 A
Datasheets
FFA120UP60DNTU
Fairchild Semiconductor FFA120UP60DNTU
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C ~ 150°C TO-3P-3, SC-65-3 Through Hole
FFA120UP60DNTU Overview
FFA120UP60DNTU Features
FFA120UP60DNTU Applications
There are a lot of Fairchild Semiconductor
FFA120UP60DNTU applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 20SSOP
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC
    TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO15
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23