FFA.4S.309.CLAK19
Mfr.Part #
FFA.4S.309.CLAK19
Description
CONN CIRC PLUG 9P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
309
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.713 ~ 0.748 (18.10mm ~ 19.00mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Keyed
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass, Bronze
Current Rating (Amps) :
12A
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
9
Series :
4s
Datasheets
FFA.4S.309.CLAK19
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 9 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.4S.309.CLAK19 Overview
FFA.4S.309.CLAK19 Features
4S series
FFA.4S.309.CLAK19 Applications
There are a lot of LEMO
FFA.4S.309.CLAK19 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER