FFA.2S.308.CLAL62
Mfr.Part #
FFA.2S.308.CLAL62
Description
CONN CIRC PLUG 8P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
308
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Current Rating :
9A
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Series :
2S
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
Brass, Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
8
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Datasheets
FFA.2S.308.CLAL62
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.2S.308.CLAL62 Overview
FFA.2S.308.CLAL62 Features
2S series
FFA.2S.308.CLAL62 Applications
There are a lot of LEMO
FFA.2S.308.CLAL62 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER