FFA.2S.304.CLAC72Z
Mfr.Part #
FFA.2S.304.CLAC72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
4
Orientation :
Keyed
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
15A
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
304
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Series :
2S
Contact Material :
Brass, Bronze
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.2S.304.CLAC72Z Overview
FFA.2S.304.CLAC72Z Features
2S series
FFA.2S.304.CLAC72Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.2S.304.CLAC72Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER