FFA.2E.310.CLAK10Z
Mfr.Part #
FFA.2E.310.CLAK10Z
Description
CONN CIRC PLUG 10P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
310
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
2E
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
Keyed
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass, Bronze
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.2E.310.CLAK10Z Overview
FFA.2E.310.CLAK10Z Features
2E series
FFA.2E.310.CLAK10Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.2E.310.CLAK10Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER