FFA.1S.306.CLAC42Z
Mfr.Part #
FFA.1S.306.CLAC42Z
Description
CONN CIRC PLUG 6P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bulk
Contact Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Series :
1s
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Current Rating :
7A
Shell Size - Insert :
306
Contact Material :
Brass, Bronze
Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Plating :
Brass, Gold
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
6
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.1S.306.CLAC42Z Overview
FFA.1S.306.CLAC42Z Features
1S series
FFA.1S.306.CLAC42Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.1S.306.CLAC42Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER