FFA.1S.304.CLAC52
Mfr.Part #
FFA.1S.304.CLAC52
Description
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Stock
370
In Stock :
370
Contact Material :
Brass, Bronze
Mount :
Cable, Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
10A
Shell Size - Insert :
304
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Series :
1s
Fastening Type :
Push-Pull
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Gender :
Male, Female
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
4
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Chrome
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FFA.1S.304.CLAC52
LEMO FFA.1S.304.CLAC52
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.1S.304.CLAC52 Overview
FFA.1S.304.CLAC52 Features
1S series
FFA.1S.304.CLAC52 Applications
There are a lot of LEMO
FFA.1S.304.CLAC52 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER