FFA.1S.303.CLAC32Z
Mfr.Part #
FFA.1S.303.CLAC32Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Orientation :
Keyed
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
303
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Cable Opening :
0.087 ~ 0.126 (2.20mm ~ 3.20mm)
Shell Material :
Brass
Series :
1s
Current Rating :
10A
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass, Bronze
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Contact Plating :
Copper, Gold, Nickel
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.1S.303.CLAC32Z Overview
FFA.1S.303.CLAC32Z Features
1S series
FFA.1S.303.CLAC32Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.1S.303.CLAC32Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER