FFA.1S.120.CTAC62Z
Mfr.Part #
FFA.1S.120.CTAC62Z
Description
CONN PLUG MALE 1P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
Keyed
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
1
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.224 ~ 0.244 (5.70mm ~ 6.20mm)
Shell Finish :
Chrome
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
18A
Ratings :
IP50
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
120
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
1s
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 1 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.1S.120.CTAC62Z Overview
FFA.1S.120.CTAC62Z Features
1S series
FFA.1S.120.CTAC62Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.1S.120.CTAC62Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER