FFA.0S.304.CYCK52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFA.0S.304.CYCK52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
Keyed
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
304
Ratings :
IP50
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass, Bronze
Series :
0S
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Termination :
Crimp
Number of Positions :
4
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
7A
Packaging :
Bulk
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.0S.304.CYCK52Z Overview
FFA.0S.304.CYCK52Z Features
0S series
FFA.0S.304.CYCK52Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.0S.304.CYCK52Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER