FFA.0S.304.CYCC37Z
Mfr.Part #
FFA.0S.304.CYCC37Z
Description
CONN CIRC PLUG 4POS GOLD CRIMP
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
304
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
4
Termination :
Crimp
Contact Material :
Brass, Bronze
Series :
0S
Cable Opening :
0.126 ~ 0.146 (3.20mm ~ 3.70mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
7A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.0S.304.CYCC37Z Overview
FFA.0S.304.CYCC37Z Features
0S series
FFA.0S.304.CYCC37Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.0S.304.CYCC37Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER