FFA.0S.302.CLAK47Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFA.0S.302.CLAK47Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
2
Current Rating :
10A
Shell Finish :
Chrome
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
302
Series :
0S
Contact Material :
Brass, Bronze
ECCN Code :
EAR99
Cable Opening :
0.185 (4.70mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
IP50
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Keyed
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.0S.302.CLAK47Z Overview
FFA.0S.302.CLAK47Z Features
0S series
FFA.0S.302.CLAK47Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.0S.302.CLAK47Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER