FFA.0S.116.CTAC42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFA.0S.116.CTAC42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 1P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
116
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Orientation :
Keyed
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Ratings :
IP50
Packaging :
Bulk
Series :
0S
Insert Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Current Rating :
12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
1
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 1 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FFA.0S.116.CTAC42Z Overview
FFA.0S.116.CTAC42Z Features
0S series
FFA.0S.116.CTAC42Z Applications
There are a lot of LEMO
FFA.0S.116.CTAC42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER