FESE16JT-E3/45
Mfr.Part #
FESE16JT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE GEN PURP 600V 16A TO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Diode Type :
Standard
Non-rep Pk Forward Current-Max :
250A
Package / Case :
TO-220-2
Operating Temperature (Max) :
150°C
Average Rectified Current :
16A
Terminal Position :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 16A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Number of Phases :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
145pF @ 4V 1MHz
Application :
EFFICIENCY
Mount :
Through Hole
Configuration :
Single
Case Connection :
CATHODE
Reverse Recovery Time :
50 ns
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Reverse Current-Max :
10μA
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Reach Compliance Code :
Unknown
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
FESE16JT-E3/45
Vishay FESE16JT-E3/45
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 16A -65°C~150°C 10μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-220-2 Through Hole
FESE16JT-E3/45 Overview
This device has an average rectified current of 16A volts.When the maximum reverse current is allowed, it reaches 10μA.
FESE16JT-E3/45 Features
an average rectified current of 16A volts
A maximum reverse current of 10μA
FESE16JT-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
FESE16JT-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB