FESB16AT-E3/45
Mfr.Part #
FESB16AT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 50V 16A TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Standard
Number of Phases :
1
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Voltage :
50V
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
975mV @ 16A
Number of Pins :
3
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
10μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reverse Recovery Time :
35 ns
Element Configuration :
Common Cathode
Average Rectified Current :
16A
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Elements :
1
Max Surge Current :
250A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Capacitance @ Vr, F :
175pF @ 4V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Recovery Time :
35 ns
Application :
EFFICIENCY
Forward Voltage :
975mV
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
FESB16A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Forward Current :
16A
Diode Element Material :
SILICON
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Datasheets
FESB16AT-E3/45
Vishay FESB16AT-E3/45
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 975mV @ 16A -65°C~150°C 10μA @ 50V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
FESB16AT-E3/45 Overview
A reverse voltage of 50V is reasonable.This device has an average rectified current of 16A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.Surge currents can be used up to 250A.Datasheets indicate that the peak reverse is 10μA.
FESB16AT-E3/45 Features
an average rectified current of 16A volts
the peak reverse is 10μA
FESB16AT-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
FESB16AT-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB