FEPF16BT-E3/45
Mfr.Part #
FEPF16BT-E3/45
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE ARRAY GP 100V 8A ITO220AB
Min Operating Temperature :
-55°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
8A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Average Rectified Current :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
Forward Current :
16A
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Max Surge Current :
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 8A
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Voltage :
100V
Package / Case :
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Number of Pins :
Number of Phases :
1
Datasheets
FEPF16BT-E3/45
Vishay FEPF16BT-E3/45
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 8A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
FEPF16BT-E3/45 Overview
A maximum output voltage of 8A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 200A.This device will operate when the forward voltage is set to 16A.A reverse voltage peak of 10μA is used to power devices like this one.
FEPF16BT-E3/45 Features
a maximum output voltage of 8A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
FEPF16BT-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
FEPF16BT-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23