FEP30BP-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FEP30BP-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 100V 30A TO3P
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Pins :
3
Peak Reverse Current :
10μA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Voltage :
100V
Reverse Recovery Time :
35 ns
Recovery Time :
35 ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Width :
5.16mm
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Number of Phases :
1
Forward Voltage :
950mV
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 15A
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Current :
30A
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Radiation Hardening :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Standard
Application :
EFFICIENCY
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging :
Tube
Length :
16.4mm
Height :
21.3mm
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Element Configuration :
Common Cathode
HTS Code :
Max Surge Current :
300A
Number of Elements :
2
Output Current-Max :
15A
Average Rectified Current :
30A
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FEP30BP-E3/45
Vishay FEP30BP-E3/45
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 30A 100V-DC 2-Element TO-3P-3, SC-65-3 Through Hole
FEP30BP-E3/45 Overview
The device operates when the forward voltage is set to 950mV.A maximum output voltage of 15A is supported by array.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 300A.The device operates when the forward voltage is set to 30A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 10μA.
FEP30BP-E3/45 Features
950mV forward voltage
a maximum output voltage of 15A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
FEP30BP-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
FEP30BP-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23