FEP16DTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FEP16DTA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO220AB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
Forward Current :
16A
Reverse Recovery Time :
35 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.35mm
Published :
Average Rectified Current :
16A
Max Operating Temperature :
150°C
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
1.8g
Number of Pins :
3
Voltage - Rated DC :
200V
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Recovery Time :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Max Surge Current :
200A
Height :
6.35mm
Termination :
Through Hole
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 8A
Diode Type :
Standard
Mount :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Base Part Number :
FEP16D
Length :
6.35mm
Peak Reverse Current :
10μA
Capacitance :
60pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200A
Forward Voltage :
950mV
Packaging :
Tube
Current Rating :
16A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Element Configuration :
Common Anode
Reverse Voltage :
200V
Package / Case :
TO-220-3
Mounting Type :
Power Dissipation :
8.33W
Datasheets
FEP16DTA
onsemi FEP16DTA
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 16A 200V-DC TO-220-3 Through Hole
FEP16DTA Overview
The device operates when the forward voltage is set to 950mV.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 200A.The device operates when the forward voltage is set to 16A.There can be a current drawn from this part of 16A.The device is capacitance-limited to approximately 60pF farads.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 10μA.By virtue of its primary function, this electronic or electrical device generates 8.33W kcal of heat (energy loss).
FEP16DTA Features
950mV forward voltage
60pF farads
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
FEP16DTA Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FEP16DTA applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23