FEJ.0B.305.CYMD42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FEJ.0B.305.CYMD42
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
305
Contact Style :
Socket
Series :
0B
Length :
35mm
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
J
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Material :
Bronze
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Ratings :
IP50
Diameter :
11mm
Shielding :
Shielded
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Number of Positions :
5
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Current Rating :
6.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
FEJ.0B.305.CYMD42
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
FEJ.0B.305.CYMD42 Overview
FEJ.0B.305.CYMD42 Features
0B series
FEJ.0B.305.CYMD42 Applications
There are a lot of LEMO
FEJ.0B.305.CYMD42 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER