FDV18-250Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDV18-250Q
Manufacturer
3M
Description
FEMALE DISCONNECT VINYL 1=1PC
Stock
748
In Stock :
748
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Contact Material :
Brass
Material :
Copper
Length :
22.098mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
114.3mm
Termination :
Crimp
Weight :
317.514659g
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Contact Plating :
Tin
Wire Gauge :
18-22 AWG
Terminal Type :
Standard
Insulation Material :
Vinyl
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width :
139.7mm
Contact Finish :
Tin
Mount :
Free Hanging
Color :
Red
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Published :
2002
Packaging :
Bulk
Series :
Highland™
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Orientation :
Straight
Approval Agency :
CSA, UL
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Tab Thickness :
0.032 0.81mm