FDSD0630-H-6R8M=P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDSD0630-H-6R8M=P3
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 3.7A 61MOHM SMD
Stock
757
In Stock :
757
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.276Lx0.260W 7.00mmx6.60mm
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Inductance :
6.8μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
0.1MHz
Current - Saturation :
5.9A
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Series :
FDSD0630
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
3.7A
DC Resistance (DCR) :
61mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Type :
Wirewound
Shielding :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
3.7A