FDSD0630-H-5R6M=P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDSD0630-H-5R6M=P3
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6UH 4.2A 46 MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
FDSD0630
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Core :
Metal
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation :
7A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Current Rating :
4.2A
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
Shielding :
yes
Depth :
6.6mm
Inductance :
5.6μH
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Max DC Current :
4.2A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Size / Dimension :
0.276Lx0.260W 7.00mmx6.60mm
Number of Functions :
1
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Tolerance :
20%
DC Resistance (DCR) :
46mOhm Max