FCSL76R015DER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCSL76R015DER
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Wide 3015 (7638 Metric), 1530
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 0.5% 3W 3015
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Composition :
Metal Foil
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Resistance :
15mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.150Lx0.299W 3.80mmx7.60mm
Series :
FCSL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Wide 3015 (7638 Metric), 1530
Datasheets
FCSL76R015DER
Ohmite FCSL76R015DER
FCSL Series, Metal Foil, 15mOhm, 3W, ±0.5%, -55°C~155°C